wytaczarki-rynek-wtórny

Wytaczarki

Prace przemysłowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Używa się do nich obecnie zróżnicowanych sprzętów wyposażonych w najnowocześniejsze technologie. Jednym z rodzajów maszyn używanych do obróbki materiałów są wytaczarki, które, najogólniej mówiąc, służą do drążenia otworów o średnicy powyżej 40 milimetrów. Otwory takie mogą posłużyć pod dalszą obróbkę przedmiotów, dają możliwość szlifowania i gwintowania. Wytaczarki odgrywają ogromną rolę w przemyśle. Choć do najtańszych sprzętów nie należą nowe wytaczarki rynek wtórny również jest bogaty w tego typu produkty.

Rodzaje wytaczarek

Wymienia się dwa najbardziej podstawowe typy wytaczarek: wytaczarki poziome oraz wytaczarki współrzędnościowe. Wytaczarki poziome używane są do zgrubnej obróbki terenu lub też do wykańczania otworów o znacznych gabarytach. Wrzeciono obraca się do przodu względem osi. Pomocniczo przesuwa się też w kierunku pionowym głowica wrzeciona. Stół porusza się w granicach dwóch współrzędnych. Ruchy tylnego słupka i lunety także można ustawić zgodnie z pożądanymi parametrami. Wytaczarki współrzędnościowe muszą z kolei odznaczać się najwyższą precyzją. Posiadają stoły obrotowe służące do obróbki dziur w biegunowych układach współrzędnych. Wytaczarki tego typu pracują efektywnie także w przypadku przechyłów. Najnowocześniejsze modele wytaczarek posiadają cyfrowy układ sterowniczy, dzięki czemu ich obsługa jest znacznie prostsza. Jeśli ktoś nie chce kupować nadmiernie drogiej wytaczarki rynek wtórny będzie dla niego dobrym rozwiązaniem.

Parametry techniczne wytaczarek – na co zwracać uwagę?

Kupując odpowiedni sprzęt dla swojej firmy, warto kierować się jego specyfikacją i dokładnie przyjrzeć się uwarunkowaniom technicznym. W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę, jakiej wielkości otwory mogą być obrabiane za pomocą danej maszyny, aby dostosować jej wielkość do gabarytów dziur. Należy też sprawdzić wymiary powierzchni roboczej stołu. Innym ważnym kryterium jest moc silnika, która może zapewnić bardziej wydajną pracę, jeśli jest optymalna. Liczą się również wymiary wytaczarki, aby zmieściła się ona w miejscu docelowym. Pominąć nie można wreszcie parametrów związanych z maksymalna dopuszczalną wagą obrabianych przedmiotów.

Wytaczarki rynek wtórny – zalety

Wytaczarki to bardzo przydatne urządzenia, które sprawdzą się tam, gdzie zawiodą inne sposoby obróbki. Drążenie, centrowanie i pogłębianie otworów to nie jedyna ich funkcja. Gwintowanie powierzchni i szlifowanie wybranych elementów także doskonale się sprawdzi, więc wytaczarki mogą w tym względzie zastąpić klasyczne frezarki. Wytaczarki zakupione z drugiej ręki zazwyczaj działają sprawnie i są przystosowane do wymagającej eksploatacji a jednocześnie dają możliwość zaoszczędzenia środków.

Previous Post Next Post